Mladý obal 2010– výsledky

15. ročník súťaže Mladý obal priniesol veľké zmeny. Súťaž získala výraznú vizuálnu identitu a bola nanovo rozdelená na kategórie s témami „Obal na sladkosť“ a „Komiks“. Nové zameranie prilákalo rekordný počet účastníkov a do súťaže dorazilo takmer 530 prác. Porota zasadla začiatkom apríla v zložení Jan Činčera, Jiří Pelcl, Thomas Feichtner, Monika Bajlová, Tomáš Prokůpek a Libor Vožda.
Kategória „Produktový obal“ zameraná v tomt roku na „Obal na sladkosť“ bola hodnotená vo dvoch skupinách. Do skupiny študentov vysokých škôl a mladých dizajnérov do 30 rokov sa prihlásilo cez 230 tvorcov. Mladý obal už niekoľko rokov ovládajú študenti z Kanady a ani v tomto roku tomu nebolo inak. Na 1. mieste sa tento rok už po štvrtý krát za sebou umiestnila kanadská študentka, tentokrát Anne-Marie Brouillette z montréalskej Univesité du Québec s obalom na medovú cukrovinku „Au septième miel“.

Stredné školy prekvapili rovnako vysokou účasťou, tento ročník prilákal cez 220 študentov. Porota vybrala ako víťazný návrh obal na zmrzlinu „Nanynčin nanuk“ od študentky Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti Viktorie Prokopové.
Kategória „Iný pohľad“ bola jednou z novinek 15. ročníka Mladého obalu. Tohtoročná téma „Komiks“ mala do súťaže prilákať grafikov, ilustrátorov a kresliarov a sprístupniť súťaž aj tým odborom, ktoré do predchádzajúcich ročníkov nezasahovali. V kategórii sa zišlo približne 80 veľmi rôznorodých prác. Víťazkou sa s krabičkou od čokolády „Kakaová bohyně“ stala Rufina-Maryia Bazlova ze Západočeské univerzity v Plzni. 
Ceny víťazom jednotlivých kategórií odovzdali: Lars Wallentin, popredný svetový odborník na obalový dizajn, ktorý pracoval 40 rokov ako šéf dizajnér spoločnosti Nestlé, Jan Činčera, významný český obalový dizajnér a dlhoročný predseda súťaže, Jiří Pelcl, produktový dizajnér, architekt a profesor na Vysokej škole umeleckopriemyslovej v Prahe, Tomáš Prokůpek, redaktor architektonického časopisu Era 21 a komiksovej revue AARGH!, Radovan Wicha, marketing manager spoločnosti Model Obaly a iniciátor súťaže Mladý obal a Libor Vožda, konštruktér obalov zo společnosti Model Obaly.
Finančné odmeny pre víťazov venovala spoločnosť Model Obaly, vyhlasovatel súťaže, vecné ceny venovali: nakladateľstvo Labyrint, časopis Font, AARGH!, Uměleckoprůmyslové muzeum a Pixmac.
Výstava 60 nejlepších prác 15. ročníka Mladého obalu je v Národnej technickej knižici v Prahe od 24. mája do 21. júna 2010. Potom bude reinštalovaná v Satelite, Slovenského centra dizajnu v Bratislave, kde ju budú môcť návštevníci vidieť v čase od 23. júna do 11. júla 2010.
Organizátori vydali k výstave katalóg.
16. ročník súťaže Mladý obal bude vyhlásený na jeseň 2010.
Mladý obal je súťaž, ktorú už 15 rokov vyhlasuje spoločnosť Model Obaly. Organizátorom projektu je od roku 2009 CZECHDESIGN.CZ. Súťaž Mladý obal každoročne sleduje originálne nápady v obalovom dizajne, je určená študentom a mladým tvorcom. www.mlady-obal.cz
Súťaž sa koná pod záštitou Icograda.

Zloženie poroty 15. ročníku súťaže Mladý obal:

  • Jan Činčera, obalový dizajnér a dlhoročný predseda súťaže Mladý obal
  • Jiří Pelcl, produktový dizajnér a architekt, profesor na Vysokej škole umeleckopriemyslovej v Prahe
  • Thomas Feichtner, rakúsky produktový dizajnér a profesor na Muthesiovej Akadémii výtvarných umení a priemyslového dizajnu v nemeckom Kielu
  • Monika Bajlová, grafická dizajnérka pôsobiaca v bratislavskom štúdiu IQ design
  • Tomáš Prokůpek, redaktor architektonického časopisu Era 21 a komiksovej revue AARGH!
  • Libor Vožda, konštruktér obalov zo spoločnosti Model Obaly