Aktivity

Rurálny plagát a my

Slovenské centrum dizajnu predstavuje výstavu plagátov z medzinárodného študentského workshopu Rural Poster, ktorý prebiehal od 21. 10. – 26. 10. 2009 v Galérii FreeDom (Báhoň)
Plagáty vznikli v rámci workshopu  Rural Poster , ktorý je sprievodnou akciou medzinárodne súťaže  Trienále plagátu Trnava 2009.

Skupina lektorov a študentov z krajín višegrádskej štvorky niekoľko dní pracovala v Galérii FreeDom v obci Báhoň, vzdialenej od Trnavy cca 12 km. Cieľom  workshopu bol návrat k obyčajnému, jednoduchému a efektívnemu spôsobu nízkonákladovej tvorby bez použitia počítača. Hodnotou "rurálnych" plagátov by mala byť rýdzosť, pravdivosť a sila myšlienky oproti povrchnému a lacnému exhibicionizmu technokratických riešení. Pre takýto typ tvorby plagátu ponúka vidiek, ako špecifické komunitné prostredie osobité  témy a zadania .
Workshop je dokumentovaný na  DVD a v brožúre.

Lektori:
Marcel Benčík (VŠVU Bratislava)
Tomasz Bierkowski (ASP Katowice)
Bob Stránský (UTB Uherské Hradiště)
Balázs Balogh (MOME Budapest)

O čo ide pri spracovaní témy rurálneho palgátu?
Zámerom je spájať odborníkov na vizuálnu komunikáciu z rôznych krajín prostredníctvom spoločnej tvorby. Projekt rozvíja spoluprácu odborníkov a verejnosti, zvlášť tej,  ktorá žije v regiónoch mimo veľkých miest.  Analýza témy rurálny (vidiecky) plagát má priniesť pochopenie problematiky tvorby pre prostredie odlišné od urbánneho (meststkého), vo veľkej miere sústredeného na dizajn a reklamu.

Galéria FreeDom
Workshop sa bude konať v Galérii FreeDom v dedine Báhoň, ktorá je na trati Bratislava – Trnava.  Toto miesto ponúka študentom možnosť koncentrovať sa  tvorbu  a priamy kontakt so skúmaným prostredím a problematikou.

Vystavujúci
Študenti grafického dizajnu a vizuálnej komunikácie zo štyroch vysokých škôl pod vedením lektorov:
– Akademia Sztuk Pieknych  (Vysoká škola výtvarných umení), Katowice, POĽSKO
– Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (Vysoká škola umení a dizajnu Moholy-Nagya), Budapešť, MAĎARSKO
– Univerzita Tomáše Bati, Zlín, ČESKÁ REPUBLIKA
– Vysoká škola výtvarných umení, Bratislava, SLOVENSKÁ REPUBLIKA

Organizátor workshopu je združenie POSTER, Klub priateľov Trienále plagátu Trnava 2009. Spoluorganizátorom Slovenské centrum dizajnu v Bratislave a partnermi Akadémia výtvarných umení v Katowiciach, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (Ústav vizuálních studií, Uherské Hradiště) a Artiscók Stúdió z Budapešti.
Združenie POSTER je už od roku 2000 partnerom Trienále plagátu Trnava.